GuvenAkgun-Soylesi

Güven Akgün kitap dostları ile söyleşide

Önce Kitap yazarlarından Güven Akgün ile kitap dostları ‘işaretli yerlerden seviniz‘ kitabı ve diğer konular hakkında konuştular.

***

Ayşenur Duran: Kitabınızın adı çok ilgi çekici. Bu ismi koymaya nasıl karar verdiniz? :)

Teşekkürler, kitabın adı uzun bir süre önce attığım bir tweet aslında ve isim düşünürken bunda karar kıldım.

Gizem Doğan: o pozu vermek için çok çalıştın mı?

Çok zor olmadı.

Ezgi Siyasaltürk: kitap hiç başlamamış bir ilişkiye mi yazılıyor yoksa bir şeyler yaşanmış daha sonrasında bitmiş bir ilişkiye mi?

Hiç başlamamış bir ilişki.

Metin Künar: Tüm bu cümleleri kalbime fısıldayan kalemimin Tanrısı?

Kim hissettirdi ise o.

Esmila Meryem Genç: işaretli yerlerden sevemediğiniz için mi yazıldı bu kitap ? sevdiniz aşık oldunuz ve sonu pişmanlık ..BU kitap sizin iç sesiniz mi ?

Hayır, işaretli yerlerden seviniz derken işaretli yerlerden kesiniz’den esinlenmiştim, yani düzgün sevin manasında, kimseye yamuk yapmayın :)

Zeynep Uyar: kitap ismi etkileyici,nerden aklınıza geldi?:)

İşaretli yerlerden kesiniz’den esinlenmiştim.

Küçük Yazar: Yazmaya kaç yaşında başladınız?

16-17 yaşımdan bu yana bir şeyler yazmaya çalışıyorum.

Muhammet Zafer Bülbül: Böyle yaşadklarnzı kitap halne getrmek neden istednz ?

Bu yazılar blogumda yayımladığım yazılardı sonrası da sevgili Nursel Calap’ın istediği ile kitaplaştırdım.

Esmila Meryem Genç: sakın ona aşk yok demeyin gibi bi uyarı aldık..olduğunu hepimiz biliyoruz ama ya yoksa ?

Var, emin olun.

Hatice Selcan Doğan: Kitabin ismiyle kitabin içeriğinde şekil olarak bir bağlanti var mi? Ben kitabi henüz okumadim. Ama kitabin ismini duyduğumdan beri şöyle düşünüyorum acaba kitabin cümlelerinde işaretlenmiş okuyucuyu yönelten kisimlar mi var? Yani gerçekten işaretlenmiş ve sevmemiz gereken yerler var mi kitapta?

Kitabın adıyla içeriği arasındaki tek bağlantı ”sevmek” onun dışında kitapta işaretler yok ama tabi okuyunca işaret alırsanız o sizin bakışınız.

Afife Jale: ‎”Siz de sevilmenin tadına varın istedik”… Gerçekten sevilmenin tadına varabilicek miyiz?

Umarım sevmeye ya da sevilmeye dair ezberinizi bozar, nihayetinde aşkta esas olan sevmektir. Kitabı okuduğunuzda ”birini böyle sevsem” derseniz sevilmenin de tadına varabilirsiniz sanıyorum.

Sibel Oruç: işaretli yerlerden sevinizz..gerçekten çok değişik bir ismi var kitabınızın..bu ismi seçmenizin bir nedeni var mı ya da kitabınıza bu ismi vermeye nasıl karar verdiniz? teşekkürler..başarılarınızın devamını dilerim…

Daha önce yazdığım bir tweetti, kitabın ismi olarak tercih ettim. Teşekkürler.

Sinem Aksoy: Merhaba. Kitabınızı okuyucuların elinde gördüğünüzde neler hissediyorsunuz? Ve bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz? Kitabı yazmanızdaki en büyük etken nedir?Sizinle söyleşi yapma şansını bize veren Birazoku’ya teşekkürler.Size de çok teşekkür ediyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum :)

İzmir kitap fuarında benim takipçim olmayan ve de kitabı daha önce duymamış olanların orada kitabı inceleyip o sırada beğendikleri bir cümleyi yanındaki kişiye okutmaları ve kitabın okunabilir olduğunu düşünüp satın almalarını izlemek çok keyifliydi, bu benimle ilgili değil ama gerçekten tarif edemeyeceğim bir duygu. Ben teşekkür ediyorum.

İrem İvgin: İnsan işaretli yerlerden nasıl sever ? Yada her zaman işe yarar mı ?

İşaretli yerlerden sevmenin tarifi var mıdır? Bilemem. Daha çok, aşıksanız bunun öncelikle sizinle ilgili olduğunu akabinde karşınızdaki kişiyi ilgilendirdiğini ve gerçekten o size yakınlaşmasa bile hissettiklerinizin gerçek kalacağını bilmeniz yeterli. İşe yarayıp yaramaması mühim değil, önemli olan aşık kalabilmek.

Burcu Balaban: kitap yazmaya bir olay sonucu mu niyetlendiniz yoksa eskiden gelen bir hayal / amaç mıydı

Aslında her zaman kitap hayalim vardı fakat bunu unutmuştum ama şu an benim için gerçekten çok önemli olduğunu daha iyi idrak ediyorum bu sebepten Önce Kitap ve Nursel Calap’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

Hatice Balaban: kitap okumak insana gerçekten çok şey kazandırır…ve bu kitap bize içeriği ile ne kazandırabilir sizce?

Kitap okumanın bir şey kazandırdığı aşikar hatta kötü bir kitap okuduğunuzda bile zamanınızın kıymetini ve daha iyi kitap seçmeyi öğrenirsiniz. Bu kitapta olanlar size aşkın bir yönünü öğretebilir, sizin ne bildiğinizi bilemem.

Brl Gny: bir yazar olarak siz kimleri okursunuz?

Cemal Süreya, Turgut Uyar, Gülten Akın, Arkadaş Zekai Özger, Metin Altıok ilk aklıma gelen isimler bunlar.

Mustafa Eslek: sizce aşk nedir?

Aşk, hikayenin finalinden önceki bütün kısımlarıdır.

Süreyya Bulut: duygu ve düşünceleri kelimelere dökmede sizce özgüvenin etkisi ne kadardır?

Benim kafamda çok net olanları anlatamama gibi bir sorunum var o yüzden yazıyorum, yazdığım gibi konuşamam ve hatta aslında orada yazdıklarımı anlatmaya kalksam bana iyi gözle bakmazsınız, çünkü derdimi anlatamam belki de özgüvenim yazarken daha fazla.

Gözde Yıldız: bu kitabı yazmaya ilk ne zaman karar verdiniz ,hangi olayla evet yazmalıyım dediniz…

Kitapta olan yazıların bir kısmı blogumda yayınladığım yazılardı, blog yazmam için ise beni teşvik eden yakın arkadaşım Sevil Aksu’dur, Kitaplaştırma konusunda ise Nursel Calap alkışı hakediyor.

Meltem Dmr: kitap yazmanın sizin açınızdan zorlukları neydi? Başarılarınızın devamını dilerim :)

Kitap yazmanın benim için zorluğu yeni yazı yazdıkça  ”acaba kötüye mi gidiyorum” diye sorduğum anlardı bende o sıra yazılarımı arkadaşım Alkım Uysal’a ara ara okuttum. Teşekkür ederim.

Rabia Demirkol: kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?

Sevgili Nursel Calap’ın isteği ile yazılarıma devam edip kitaplaştırdım.

Sema Akdemir Boyaci: aşk üzerine yazılmış kitap için sorum tabiki aşk olacak Güven bey,aşk da yaralananlardanmısınız?yoksa yaralayanlardanmı?kitabınızı inceledim.eğer bende aşığım diorsanız gerçekten bu kitabı okumalısınız.emeğiniize sağlık. başarılarınızın daim olmasını dilerim.nice yayınlara.

Aşktan yüz bulamayanlardanım, çok teşekkür ederim.

Oğuz Akdeniz: Kitap yazarken sizi motive eden şey ne oldu..?

Yazarken dinlediğim ve bazılarını da yazı altlarına not ettiğim şarkılar.

Ayşe Yüksel: mrb, bir aşk kitabı yazabilmek için için aşık olmak gerekli mi, insanlar hayallerinde de yüce aşklara ulaşamaz mı?

Yazarken değilse bile daha önce aşık olmuş olmalısınız diye düşünüyorum, çünkü aşk ezber bozduran bir durum.

Gazi Çalışkan: merhabalar öncelikle kitabınızı ve konusunu çok beğendim..ha birde ismini tabi..:D.sorum şu:.siz olsanız neden kendi kitabınızı okurdunuz…?

 

Teşekkür ederim. Ben olsam bu kitabı okumak için sebep aramazdım, sadece içine biraz bakıp aşkla ilgili beni çeken bir cümle görürsem alırdım.

Aişe Özyer: Yeraltı edebiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de yeraltı edebiyatı sadece fanzinlerden mi ibaret?

Yeraltı olgusunu her zaman destekliyorum çoğu zamanda gerçek işlerin bu durum içerisinde varolduğunu düşünüyorum, çünkü sanat ısmarlanan ya da yolu çizilen bir şey olmamalı. Fanzinlerden ibaret kaldığını sanmıyorum çünkü sosyal medya ile birlikte sürekli bir online olma durumu edebiyat da dahil bir çok dalı farklı yönlere çekecek, değişimin kendisi artık online.

Fehiman Neşe: Etkilendiğiniz yazarlar var mı?

Cemal Süreya, Turgut Uyar, Gülten Akın, Arkadaş Zekai Özger, Metin Altıok ilk aklıma gelen isimler bunlar.

Tuğba Bilici: Yazmak nasıl bir şey sizin için ?

Yazmak, tabiri caizse benim için zihin mastürbasyonu.

Gülşah Indır: Kitabınızın Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Şubat ayının ortalarında çıktı.

Aslıhan Sedef: öncelikle yazarlık hayatınızda başarılar dilerim :) Sizce aşk yada sevgi işaretlerle ve sınırlarla belirlenebilecek birşey mi ? ve Sizi bu kitabı yazmaya iten şey ne oldu nasıl karar verdiniz?

 

Teşekkür ederim. Aşkı sınırlarla belirlemeye çalışırsanız aşık olduğunuzu zannedersiniz. Kitapta olan bazı yazılarım blogumda yayınladığım yazılardı sonrasında kitap fikri ortaya çıktı.

Fehiman Neşe: Unutamadığınız kitapları bizimle paylaşır mısınız? :)

Kürk Mantolu Madonna ve Aylak Adam ilk aklıma gelenler.

Nursel Calap: biseydiyo’dunuz zaten… ben merak ediyorum neden Önce Kitap:?

Çünkü Önce Kitap’ın sahibine gizliden gizliye aşığım.

Mehmet Tutar: ‎”işaret” neye işaret ediyor..? ve kimin işaretlediği yerleri sevmeye …? niye seveceğiz he mi…? bu arada haddimi aşmamış kabul edin ve kızmayın saç mı ektirdiniz fotoşopmu..:)))

Doğru sevin yeter, işaretler doğru olan. Kendi saçım herhangi bir müdahale söz konusu değil :)

Feride Subaşı: Adında olduğu gibi kitabınızın içeriğinde işaretli yerler var mı ?

Siz görebilirseniz ne ala, ben bir işaret koymadım.

Dilara Halıcı: İşaretli yerlerden sevdiniz mi?

Seviyorum.

Halime Çelik: Kitapta özellikle sevmemizi istediğiniz işaretli yerler hakkında bir bilgi verir misiniz?

Kitapta gerçekten sevmenin sevilmekten evla olduğunu hissedebilirseniz ne ala, dediğim gibi ”beni sevmeni isteseydim sana aşık olmazdım”

Bunu paylaş

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
Bu yazı Söyleşi / Röportaj kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

birazoku hakkında

Kitabevlerinde dikkatinizi çeken kitapların sayfalarını karıştırarak, arka kapak yazısını okuyarak, yeterli gelmediyse ilk bir kaç sayfasına gözatarak, o kitabı almaya karar veririz. Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çeşitli satın alma kanallarına erişebilir, kitapla ilgili hızlı arama bağlantılarına tıklayarak internetteki diğer kaynakları bulabilirsiniz. Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar hakkında yorum yapabilir ve diğer yorumları okuyabilirsiniz. Birazoku.com, toplumun okuma bilinci konusunda katkı sağlayabileceğini düşünerek heyecanlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>