IlknurUgur-Soylesi-kalemimden

İlknur Uğur kitapseverlerin sorularını yanıtladı

Yazar İlknur Uğur ile Birazoku Facebook sayfasını takip eden kitap dostları arasında keyifli bir söyleşi düzenledik. Katılan herkese teşekkürler.

***

Ebru Elif Aydın İlknur Hanım, öncelikle yazarlık hayatınızda başarılar dilerim.Yansıma kitabınızı okudum ve gerçekten çok değişik bir fantastik kurgusu olan bir kitaptı. Kitabı yazarken bu kurguyu nasıl oluşturdunuz çok merak ediyorum.Bilimsel bir konudan başlayıp gizemli bir fantastiğe ulaşmak sizi çok zorladı mmı??

Ebru Hanım, öncelikle güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bilim ve fantastik… Bazen zıtlıklar güzel hikâyeler doğurabilir. Bende buna inandım. Bilim ile mistik olayları harmanladım ve güzel bir aşk hikâyesi ortaya çıkardım. Haber izlemekten-okumaktan büyük zevk alırım. Ayrıca araştırmayı, farklı bilgiler edinmeyi severim. Hikâyemin kurgusunda bu özellikler çok yardımcı oldu diyebilirim. Kısacası hayal gücümün bu bilgileri beslemesine izin verdim.

Ebru Elif Aydın Kitabınız basılmadan önce bu kadar tutulacağını düşünmüş müydünüz? Daha önce yazdığınız bir şeyler var mı? Yazmaya ne zaman başladınız ve fantastik türde karar kılmanıza özel bir etken oldu mu??

Bu kadar ilgi göreceğini sadece inanmak istedim. En başında! Evet, ne olursa olsun olacak dedim. Önce kendimle savaştım, inandım ve en sonunda karar verdim. Bundan sonra ki adım ne olacak? Bir sıralama yapmak zorundaydım. Öncelikle her olasılığı düşündüm ve ne olursa olsun bunlar karşıma çıkabilecek olan şeyler dedim. Kısacası savaşmaktan kastım bunlardı. Çünkü zevklerin çeşitliliğini biliyorum.

Yazmaktan kastınız kâğıda dökmekse 2006 senesinde başladım ama zihnimde hikâyeleri hep şekillendiriyordum. Eyleme dönüştürmek biraz zaman aldı sadece.

Kitap okurken bile hep önceliği fantastik kurguya sahip kitaplara verirdim. Çünkü fantastik türler hep hoşuma gitmiştir. Bu yüzden eğer yazacaksam bu fantastik bir hikâye olmalıydı.

 

Fehiman Neşe Etkilendiğiniz yazar var mı acaba? Unutamadığınız kitaplar var mı?

J.K. Rowling’in hayal dünyasına hayran kalmamak mümkün değil. Bütün okuduğum kitapları unutmamaya çalışıyorum. Öncelikle ayrı bir emek ve hayal dünyası… Saygım; okuduğum bütün kitaplara aynı muameleyi yapmam gerektiğini söylüyor.

 

Ebru Elif Aydın Yansıma kitabını yazmanız ne kadar sürdü? Ve yazmaya başlarken kitabı seri olarak devam ettirmeyi planlamış mıydınız yoksa sonradan gelişen bir şey miydi?

İlk ortalama 120 sayfasını 2006 senesinde yazdım. Ama daha sonra iş değiştirmek zorunda kaldım. Yeni işimin yoğunluğu nedeniyle yazamadım (Kendimi hikâyeye veremedim). Ağustos 2010 da ani bir istekle dosyamı açtım ve başladım. 2011 Mayısında bitirdim. Kısacası uzun bir maratondu.

Seri olarak planlamamıştım ama hikâye dolu bir kurguya sahip ve tek bir kitap anlatmak istediklerime yetmeyecekti. Hikâyeyi üçleme şeklinde böldüm.

Aslıhan Sedef Yerli yazarlardan bu tarz kitaplar görmek çok güzel öncelikle sizi tebrik ederim :) ilk satırları yazdığınızda ortaya böyle bir hikaye çıkacağını tahmin etmiş miydiniz ? Kitabınızın bu kadar ilgi görmesi bir sonraki kitaplarınız için sizde ne gibi düşünceler oluşturdu ? Kaleminizden nice kitaplar okumak dileğiyle :)

Aslıhan Hanım, iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Aslında değişken bir ruha sahibim. Kurgu ile ilgili daha ilgi çekici bir fikir gelirse aklıma bunu eklemekten bir sakınca görmem. Bir sonraki kitap içinse en güzel şekilde devam edeceğim. Çünkü ben yazmayı seviyorum.

 

Deniz Mercan Kitabınızı tavsiye üzerine aldım ve kitabınızı benim gibi çok okuyan arkadaşıma kitabınızı tavsiye ettim benim gibi o da pişman değil ikimizde kitap bittikten konuyu birbirimize anlattığımızda yüzümüzde güller açtı gerçekten elinize yüreğinize sağlık kitabınız gerçekten insanın elinden düşüremeyeceği bir kitap, nasıl hazırladınız kitabın kurgusunu ve sizin bugüne kadar benim gibi sizin de bir arkadaşınıza kitap tavsiye ettiğiniz oldu mu?

Açıkçası böyle düşünmeniz beni çok mutlu etti. Kitabımın kurgusunu oluşturmamda hayal gücümün ve gerçek hayatın büyük bir payı var. Bakmasını bilmek lazım! Her şey bize bir şeyler anlatıyor. Doğa, yaşam ve dünya… Gerçek anlamda esin kaynağım. Tavsiye ettiğim kitaplar elbette var.

Tuğçe Turan Merhaba; modayla ilgili eğitimlerinizin yanı sıra karakalem ve yağlı boya çalışmalarınızın olduğunu okumuştum. Bunlardan sonra sizi yazmaya iten nedir?

Merhaba Tuğçe Hanım, aslında sonra diye bir durum yok benim için çünkü karakalem ve yağlı boya çalışmalarım hala hayatımda var. Hepsinin bana hissettirdikleri çok farklı.

Ebru Elif Aydın Yazar olmak hep hayaliniz miydi? Hayallerini gerçekleştirmek isteyen insanlara ne gibi önerilerinizi olur? Kitabınızdaki karakterlerin gerçekle hayattan esinlendikleri birileri var mı?

Yazar olmak bana hep ayrıcalıklı bir durum gibi gelmiştir. Hala da öyle. Doğrusu “Yansıma” kitabımı yazarken çıkarmak gibi bir niyetim yoktu. Yani seviyordum ve yazıyordum. Çok yakın arkadaşlarım vardı. Onlara gönderiyordum ve onlar okuyup bana fikirlerini söylüyorlardı. Sonra baktım ki arkadaşlarımla buluştuğumuzda ya da telefonda konuştuğumuzda hep karakterler (kitap) üzerinden konuşuyoruz. -İşte şu karakter çok sinir bozucu, ben olsam şöyle yapardım, az bile yaptı, oh olsun… Ve diğer bölümler için bana baskı yapmaya başladılar. Bu durum beni kamçıladı. Sonra hayal oldu, sonra neden olmasın oldu ve en sonunda size sunuldu.

Hayallerine önce güvensinler, ne yapmak istediklerini iyi analiz etsinler ve ne olursa olsun kendi doğrularına göre hareket etsinler.

Karakterler üzerinde belki duruş, bakış ya da verdiği tepkiler – evet esinlenilmiş olanlar var.

Tuğçe Turan ve bundan sonraki eserlerinizi de fantastik bir kurgu içerisinde mi yazmayı planlıyorsunuz?

Evet, fantastik olacak. Hatta kurgusunun nasıl olacağını bile tasarladım.

Ebru Elif Aydın Kitabınızı yazmaya başladığınız sırada sizden desteğini hiç esirgemediğini düşündüğünüz insanlar var mı ?

Kesinlikle var. Öncelikle arkadaşlarım psikolojik açıdan beni çok desteklediler.  Bana hep “İlknur, sen yapabilirsin.” dediler. Bu benim için çok önemliydi. Çevrem önce şaşırdı sonra tebrik ettiler.  İşverenlerim sonuna kadar beni desteklediler. Ailem keza yine aynı şekilde… Kısacası hiç olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Tekrar sizlerin huzurunda onlara teşekkür ediyorum.

Selma Gürsoy Ve beklenen an geldi :) Öncelikle o kadar çok sormak istediğim soru var ki hangi birinden başlayacağımı bilmiyorum:)) Kitabınızı rastlantı eseri aldım konusu itibari ile merak ettim. Fantastik ve bir Türk yazar galiba her şeyden önce bir Türk yazar fantastik roman hmmm yazabilmiş mi? gibi oluşan merakımı cevaplamaktı niyetim. Ama o kadar güzel kurgulamışsınız ki sizi tebrik etmek istiyorum. güzel bir aşk masalını bu kadar tehlikeli ve bilimsel- fantastik bir yöne nasıl çevirebildiniz? açıkçası çok merak ediyorum :))

Öncelikle Selma Hanım beğenmeniz beni çok mutlu etti. Eseriniz hakkında bir okurun böyle güzel sözler sarf etmesi inanılmaz bir duygu.

Macerası bir yapım var. Adrenalini severim. Tekdüze giden bir hikâye yazmak bana göre değil. Ruhumla örtüşmüyor. Bu yüzden aşk, bilim ve fantastiği birleştirdim. Her duyguya hitap edebilecek bir kurgu oluşturmaya çalıştım.

Selma Gürsoy fantastik roman ve karakterleri kurgulamak bana kalırsa çok zor birşey yani günümüz hikayeleri her şekilde oluşturulabilir ama konu fantastik olunca işler değişiyor. bir kere farklı ve daha önce oluşmuş karakterlerden farklı olmalı. fantastik demek karakterlere güçler yerleştirmek demek. bu da hayal gücünüzün size sunduğu bir yetenek tabii karakterlere verdiğiniz güçleri neyden esinlenerek verdiniz. yani bir buluş var ve o korumayı sağlıyor… galiba böyle bir şey benim aklıma gelmezdi :)))

Her şey ilham kaynağım aslında. Diğer soruda cevapladığım gibi nasıl baktığınızla alakalı. Yani her şeyi olduğu gibi değil de farklı bakmak sizin hayal gücünüzü zenginleştirebilir.

Ebru Elif Aydın Kitabınızı yazarken tutulmaz diye ön yargılarınız var mıydı? Fantastik türde bir Türk yazar olarak okuyucuya hitap etmek çok zor, herkes farklı bir konu ve ilgi çekici bir kurgu bekliyor. Bunlar sizi yazmada zorladı mı? Yada yazarken zorlandığınız noktalar oldu mu? Yazamayacağım dediğiniz zamanlar mesela??

Tutulmaz diye değil, daha çok saçma bir hikâye ile insanların karşısına çıkmaktan korktum. Korkular ön yargıyı doğurur. Bazen bir şeyler yaparsınız ve o size çok mantıklı gelir, beğenirsiniz. Ama aslında öyle değildir. Kendi kendime hep sordum. Yanılıyor muyum? Ama benim hayatımda büyük bir yer kaplamıştı. Her şeyden önce hayalimdi. Garip bir duyguydu. Gizli sırlarımı bir başkasına açıklıyormuşum gibi hissediyordum.

Başlangıçta yayınlama gibi bir niyetim olmadığı için öyle bir endişem yoktu.

Selma Gürsoy Kitabınızı çıkarma esnasında neler yaşadınız? Nasıl bir duygu hakimdi o?

Kitabımı çıkarma esnasında çok enteresan bir durum yaşamadım… Çok heyecanlı bir süreçti. Bağımlılık yapabilecek kadar heyecanlı bir süreç.

Deniz Mercan Kitabınızda en üzüldüğünüz karakter var mı? varsa bu kim ve ne gibi yardım etmek isterdiniz. Kitabın içinde belki bir bölümünde yaşamış bir olayı kitabınızda bahsettiğiniz oldu mu?

Yaşadığım hiç bir olayı kitabıma dâhil etmedim… Karakterler! Aslında hepsinin ayrı bir dünyası var. Ve hepsinin ayrı sorunları… Ama en çok Sümeyye Hanım’ın durumu beni üzdü. Galiba bende Yaren gibi elimden gelen yardımı yapmak isterdim.

Ufuk Cem Çakır Yazmaya nasıl başladınız?

Bu kurguyu kâğıda dökmem lazım dedim ve başladım.

Damla Yalçın Yansıma kitabını yazmanızı sağlayan etmen neydi?

Monotonluk, sıradanlık ve hayal gücümün bana devamlı hikâyeler sunması.

Ufuk Cem Çakır Karakterleri yazarken çevrenizdeki birinden etkilendiniz mi?

Esinlenme muhakkak oldu.

Muharrem Tombak İlknur hanım, okumayı çok seven ve çok okuyan fakat bir türlü yazma safhasına geçemeyen bunun yanında da hedefi iyi bir yazar olup insanlara faydalı bir ürün ortaya koymak isteyenlere tavsiyeleriniz neler olur? Nelerden ve nereden başlamalılar? Şimdiden teşekkürler..

Tabii öncelikle ne yapmak istediğini iyi bilmek lazım, karar vermek ve alanında neler oluyor takip etmek lazım, dışarıdan gelen seslere kendini tamamen kapatmaması lazım, kendine inanması ve mücadeleci olması lazım, her şeyden önce kendine güvenmesi lazım…

Ebru Elif Aydın Esinlendiğiniz ve okumayı sevdiğiniz yazarlar var mı? Bana ”yaz” dedirten yazar veya kitap şu oldu diyebilir misiniz?

Sadece şu diyebileceğim bir yazar ya da kitap yok. Aslında okuduğum bütün kitaplardan bir şeyler kapıyorum. Hepsi hazine…

 

Serpil Kır Merhaba İlknur hanım…Öncelikle tebriklerimi iletmek istiyorum ve elbette teşekkürlerimi…bizlere harika bir kitap kazandırdınız, karakterlerden bahsetmiyorum bile, onlar kalbimizde ki yerinden gayet memnun.

tek sorum olacak sizlere; arkadaşlarım içimden geçenleri sormuş ve bana yanıtlarınızı beklemek düşer..

Yansıma kitabının içinde ki karakterlerde gerçek hayattan alıntı varmı acaba? karakter, isim, bakış yada aşk. Herhangi bir özelliği kitabınızda yansıttınız mı çok merak ediyorum…

Şimdiden teşekkür ediyor, ikinci kitabınızı sabırla bekliyorum..

Öncelikle çok teşekkür ederim Serpil Hanım. Yok dersem yalan olur. Korel’in bakışlarını daha önce bir başkasında görmüştüm. Ben biraz daha cezbedici hale soktum, süsledim ama her şeyden biraz bir şeyler ekledim. Karakter yaratmalıydım çünkü. Hayal gücümün sayesinde karakterlerim fazla zorlamadı beni.

Ebru Elif Aydın Kitabınızda keşke şöyle yazsaydım dediğiniz bir bölüm var mı??

Aslında yok. Her şey olmasını istediğim şekilde oldu.

Begüm Dokuzlar Merhaba İlknur Hanım, öncelikle sizi kutlamak isterim; bu kadar genç bir yaşta daha ilk kitabınızla böyle bir başarı yakaladığınız için. Şunu sormak isterim:İlk kitabınızda neden bir fantastik tür tercih ettiniz? Türkiye’de fantastik türde kitapların yazılması pek yaygın değil, bunun sebebi kültüre mi, teknolojik gelişmelerdeki hızımızın yeterli olmayışına mi yoksa satış kaygısına bağlı olabilir?

Fantastik hikâyeleri çok seviyorum… Kültür olarak aslında çok dolu bir milletiz. Sadece hikâyeleri fantastiğe uyarlamakta biraz zorluk çekiyoruz. Diğer bir konu ise genel olarak daha gerçekçi hikâyeler okumayı seviyoruz.

Begüm Dokuzlar Sırada bekleyen bir eseriniz var mı? hangi türde olacak?

Şuan serimi bitirmek istiyorum. Seri bitiminde yeni bir hikâye ye başlayacağım. Savaşçı ve rekabet hakim olacak ve biraz daha acımasız.

Selma Gürsoy Yay burcusunuz ve biliyorum ki yay burçların hayal güçleri çok kuvvetlidir. sanatın bütün dallarından hemen hemen çoğunluk yay burçları olan kişilere ait. sizinde öğrendim ki yazmak dışında karakalem, yağlı boya gibi çalışmalarınızda varmış. bunun yanında modaya da ilgilisiniz. stilist ve modelistlik eğitimleri almışsınız ve duvar yazınızda :) güzel bir teklif aldığınız ve özellikle yabancı ülkelerde tasarımlarınızın giyilebileceği yazıyordu. Bu tabi ki sizin yeteneklerinizin çeşitliliğinden kaynaklanıyor ama ileride modayla alakalı çok başarılı olursanız yazmayı bırakma gibi bir durumla karşılaşabilir miyiz??

Kesinlikle hayır. Yazmak öncelik benim için. Stilistlik esasında hiç kolay değildir. Tam anlamıyla sizin bütün hayatınızı alır. Kumaş seçimleri, modeller, renkler, uyum ve daha sayamadığım bir dünya detay. Ben şuan tasarım yapabiliyorum ama bunu profesyonel alana götürme taraftarı değilim. Dediğim gibi büyük bir zaman dilimini ona vermek zorundayım.

Selma Gürsoy Bazı Türk yazarları isimlerini, eserlerin içindeki karakterleri… yabancı isimlerden oluşuyor. yabancı yerler mekanlar, kültürler vs. siz bir fantastik yazmışsınız ve hepsi Türk isimlerinden oluşuyor. Neden sizde yabancı isim kullanmadınız?? en azından fantastik romana alışkın kişiler hep yabancı isimlerle karşılaştılar. karakterlere ısınmaları daha kolay olmaz mıydı?

Buna gerek duymadım. Neden yabancı bir isimde yazayım ki? Bu eseri yazan bir Türk, hikâye Türkiye’de geçiyor. Ayrıca hep yabancı yerler, yabancı isimler… Bir farklılık yaratmak lazım, benim şahsi fikrim. Bence Korel olsun, Ajda olsun, Can olsun onlar bu fantastik hikâye de çok güzel bir yer edindiler.

Selma Gürsoy İkinci kitap hakkında detay verebilir misiniz :))))?

Seçimler, ayrılık, aşk, tehlike ve tutku.

Selma Gürsoy Kitabı yazarken tuhaf bir durumla karşılaştınız mı?

Kitabimin sonlarına doğru bazı yaşanan olaylar nedeniyle yaklaşık iki aylık bir bırakma evresi yaşamıştım. (İstemeyerek!) Rüyamda takım elbiseli bir adam gördüm (Galiba DGKB sorumlusu Altay Bey’di). “Neden yazmıyorsun?” diye sordu. Bende  “İçimden gelmiyor.” dedim. Bana sesini yükseltti. “Neler kaçırdığının farkında değilsin. Yaz hemen, çok güzel şeyler olacak.” dedi ve kayboldu. Ertesi gün yazmaya devam etmiştim.

Ebru Elif Aydın Kitabı yazarken bilimsel bir konuya değinmekte özel bir amacınız var mıydı? İkinci kitabınızda bilimsel konuya daha ağırlık verecek misiniz yoksa fantastik gizemi mi ön plana çıkaracaksınız??

Aslında özel olarak bir amacım yoktu. Sadece bu fikir beni çok cezbetmişti. Kabataslak hayal ettiğimde hoşuma gitmişti. Kitabın 2. serisinde daha çok fantastik unsurla hâkim olacak. Biraz bilimden uzaklaşmış gibi görünecek.

Ebru Elif Aydın Türk yazarlara gösterilen ön yargı ve yabancı yazarlara gösterilen ilgi için ne düşünüyorsunuz?

Ne diyebilirim ki? Keşke ön yargılar olmasa… Bizim eserlerde en az yabancı yazarların eserleri kadar ilgi görse, daha umutlu, daha cesaretli ve daha verimli olabiliriz belki. Biz derken genel anlamda konuşmak istedim aslında. Ben kendimi en iyi ifade edebileceğim alanda yazmak istiyorum. Pes etmek yok! Elbet Türk okuyucularımız da Türk yazarların fantastik hikâyelerine alışacaklar. İnanıyorum.

Ebru Elif Aydın Size göre yazarı yazar yapan şunlardır dediğiniz şeyler var mı?

Hayal gücü! Anlatım ve ifade, duyguyu satırlara dökebilme, hissettirebilme…

 

Ayşenur Duran Bu kitabı yazarken devamını getiremediğiniz, yazarken zorlandığınız bir bölüm oldu mu? Teşekkürler :)

Zorlanmak değil aslında, hayatın içindeki bazı problemler çok meşgul edebiliyordu. Yoğunlaşma sorunları yaşadığım olmuştu.

Feride Karlı Bir tekniğiniz var mı? yazarken özellikle şunlar olsun dediğiniz?

Etrafımda hareketli insanların olmasını istemiyorum. Dikkatim dağılıyor. Kesinlikle tek olmaktan yanayım. Ama işin tuhaf tarafı ben kitabımı iş yerimde yazmak zorunda kaldım. Kendimce tuhaf bir totem oluşturmaya çalıştım. Bir takım motivasyon uygulaması diyelim.

Feride Karlı Kitabınızdaki karakterler çok hoşuma gitmişti. aralarındaki atışmalar falan diyaloglar güzeldi. o tutkulu aşk iliklerinize işleyecek diye bir terim vardır ya gerçekten de öyle iliklerime kadar işlemişti. ikinci kitapta korkuyor musunuz aynı etkiyi veremem diye?

Eğer ortaklaşa yapılmış bir kurgu olsaydı ve ben 2.seriyi tek başıma yazmak zorunda kalsaydım belki! Ama Yansıma’yı ben yazdım. Tamamen benim eserim. Bu yüzden hiç bir korkum yok.

Helin Mercekli öncelikle başarılar diliyorum İlknur Hanım. yazdıklarınıza yapılan yorumları okuyunca ne hissediyorsunuz ve kitabınızı elinize aldığınız ilk an ne hissettiniz?

Teşekkür ederim Helin Hanım. Tarifi mümkün değil. Kalp atışlarım hızlanıyor. O kadar çok heyecanlanıyorum ki anlatamam.

Helin Mercekli Neden seri??

Çünkü tek bir kitap anlatmak isteyeceklerime yetmeyecekti.

Sila Kumrucu öncelikler başarılarınızın devamını diliyorum. nereye baksam karşıma sizin kitabınız çıkıyor. hemen hemen her okuyanın tepkisi “Korel” benim “Can” benim oluyor. bu da sizin yarattığınız karakterleri ne kadar iyi bir şekilde okuyucuya yansıttığınızı gösteriyor. Karakterleriniz arasında bir seçim yapmaya kalksanız ne olursa olsun öncelik bundadır dediğiniz var mı?? okuyucuları şaşırtmayı seviyor musunuz?

Bir seçim yapamam ki. Hepsi benim karakterlerim. Bu terimi kullanacağım hiç aklıma gelmezdi ama hepsi benim çocuklarım gibi. Ayrım yapamıyorum bu nedenle… Evet, okuyucuları şaşırtmayı seviyorum.

Küçük Yazar Ana sorumu soruyorum ? Kitabın karakterlerinin isimlerini nasıl belirliyorsunuz :?

Öncelikle fantastik bir hikâye kurgusu oluşturdum ve isim koyarken karakterlere çok duyulmamış isimleri tercih ettim. Bunun nedeni ise hikâyemin fantastik oluşu ve okuyucuların karakter ile arasından ki bağı hemen kurmalarını istememdi. Çok sık kullanılan isimli karakterleri belki benimsemek daha da zor olabilirdi okuyucu açısından.

Funda Yıldız Merhaba ben kendimle ilgili bir soru sormak istiyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim. Okumayı , anlatmayı seviyorum. Öğretmenlerim bir öğrenci olarak memnun benden. Ama ben kendime güvenemiyorum. Yazar olmak istiyorum. Okumak anlatmak güzel ama yazmak farklı bişey. Korkuyorum galiba. İçimden gelenleri yazmak istiyorum. Ben de Yazar olabilir miyim? Ya da her Yazar olmak isteyen Yazar olabilir mi? Her yazana Yazar denilir mi? Teşekkürler.

Merhaba Funda Hanım. Her şeyden önce kendine inanman senin bu yolda atacağın adımlarının sağlamlığını belirler. Yazdığın bir şeyler varsa okumaktan büyük zevk alırım. Sohbet edebilir, senin şuan ki sorulara kendimce verdiğim imtihanları, yaşadığımı ve nasıl yapmam gerektiği konusun da izlediğim yolu naçizane bir fikir olarak paylaşabilirim… Yazmak duygu işi, eğer içinde böyle bir istek varsa üzerine git. Yazdığın deneme, makale vs. ne varsa çevrendekilere okut. Tepkilerini izle.

Rabia Demirkol öncelikle bu genç yaşınızda kitap yazmaya karar verdiğiniz için sizi tebrik ederim. Yeni kitaplar yazmanızı temenni ederim…kitap yazmaya başlarken nelerden etkileniyorsunuz? Ya da olmazsa olmazınız nedir? Sizi kitap yazmaya iten sebep nedir?

Öncelikle güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Beni kitap yazmaya iten sebepler sıradanlık… Zihnimde devamlı dönen bu kurgu ve en sonunda satırlarla buluşma…

Kitap yazmadan önce bir sonraki sayfayı okur ve gözümü kaparım. Bir film sahnesi gibi canlanır yazacaklarım ve sonra kâğıda dökerim bütün hisleri.

Gülzaru Kalay Henüz kitabı okuma imkanım olmadı ama arka kapak yazısından değişik bir kurguya sahip olduğunu anladım. Bu şekilde bir şey yazmaya nasıl karar verdiniz? Dediğim gibi okuyamadım içinde cevabı var mi bilmiyorum ama kitabın adı neden “yansıma”?

Kitabın adı yansıma çünkü bu kitap duyguların, kötülüklerin, mücadelenin, aşkın, iyiliğin, fedakârlığın, sahiplenmenin, savaşmanın, vazgeçmeyişin yansıması.

Gülzaru Kalay Kendi adıma söylemek gerekirse Türk yazarlara karşı ön yargılıydım.(bu aralar sürekli Türk yazar okuyorum :) ) bu konu da herhangi bir endişeniz var mıydı ?

Endişem vardı tabii. Nihayetinde ön yargıları oluşturanda biziz.  Bu bir gerçek! Özellikle- Türk fantastik yazar! Yok, daha neler… Zihnimizde dönen fikirler çoğunlukla hep bu yönde. Şans vermek her zaman ödüllendirmektir, karşımızdaki kişiye fırsat vermektir. Her şeyden önce ülkemiz için güzel bir gelişimdir. Siz fırsat verdiğinizi bizde ödüllendirildiğimizi biliriz. İşte en güzel teşvik budur.

Gülzaru Kalay Son olarak sizi yazmaya yönlendiren ne oldu ? Ve çevrenizden ne gibi tepkiler aldınız ? Okumak istediğim ve adını sık duyduğum bir kitap yansıma… Sizin gibi yazarları daha çok görmek umuduyla , çizdiğiniz yolda başarılar diliyorum :) çok teşekkürler.

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Gülzaru Hanım. Ayrıca isminiz çok dikkat çekici. Farklı bir biçimde romanlarımda kullanmaktan büyük bir zevk alırım… Çevremden çok güzel tepkiler aldım. Bazıları “Senin böyle bir şey yapacağın belliydi zaten,” dediler.  Bazıları ise çok şaşırdı.

Ebru Öztürk Öncelikle sizi tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Kitabınızda ana karakter veya diğer karakterlerle kendinizi bağdaştırdığınız oldu mu ? Olduysa bu yönler neler ?

Karakteristik özelliklerini bağdaştırdığım oldu. Mesela; Yaren’in ani çıkışları, Ajda’nın o olunmadık anlarda ki ketum hali gibi.

Ebru Öztürk Yazmaya ilk ne zaman başladınız ? Yazmak için kendinize nasıl bir ortam oluşturuyorsunuz?

Aklımdaki kurguyu ilk 2006 senesinde kâğıda döktüm. Maalesef hayalimdeki ortamı hazırlayamıyorum. Çünkü iş yerinde daha çok yazıyorum.

Tuğba Bilici sizce Türkiye’de yazar olmak zor mu ? ve yazarken hissettiğiniz duygu nedir ? nasıl bir şeydi yazmak ?

Evet, Türkiye’de yazar olmak zor. Şartlar kısıtlı ve öncelikle kendi ülkemizin insanları bir yazar olarak bize güvenmiyor. Ön yargı dediğimiz olay, aslında en büyük engel!

Ebru Öztürk Siz nasıl tür kitapları okumaktan hoşlanırsınız ? Şimdiden teşekkürler :)

Fantastik ve polisiye ağırlıklı kitapları okumayı seviyorum. Rica ederim. :)

Ayşe Yüksel Merhaba, yapılan yorumları okuduktan sonra kitabınızı oldukça merak ettim. Fantastik türde bir kitap için kitabınız ismi bana oldukça farklı geldi. Neden yansıma? Ayrıca gözleriniz çok güzel söylemeden edemeyeceğim:) Başarılarınızın devamını diliyorum…

Merhaba Ayşe Hanım, öncelikle güzel iltifat ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Yansıma; kitabımı en iyi ifade eden bir kelimeydi. Okuyunca aslında ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Tugba Koglu kitaba bugün başladım ve bir molamda yarısına kadar okudum işim olmasına rağmen aklım fikrim kitapta en ufak bir boşlukta devam edeceğim mükemmel tek kelime. Yalnız koruyuculuk bölümü sadece suretler adlı filmden esinlenilmiş gibi geldi bana!  

Kitabımı beğenmenize çok sevindim. Suretler… Güzel bir film ama kitabımı yazarken hiç bir sahnesi aklıma gelmemişti. Ben daha çok The Bodyguard filminden esinlenerek yola çıkmış ve böyle bir kurgu oluşturmaya çalışmıştım. Çünkü o film mi çok severim.

Sibel Oruç merhaba:)öncelikle kitabınızı okumayan biri olarak çok merak ettiğimi söylemek istiyorum:)benim soruma gelince kitabınızın adını yansıma koymaya nasıl karar verdiniz:)bana çok değişik geldi de bu isim:)Başarılarınızın devamını dilerim:)

Merhaba Sibel Hanım. Kitabımın ismi aniden oluştu. Başından sonuna kadar hep “Yansıma!” diye telaffuz ettim. Çünkü romanımı en iyi anlatan kelime oydu. Okuyunca hak vereceksiniz.

Gazi Çalışkan Ilknur hanım kitabınızı okumayı heyecanla bekliyorum. Sorum şu : neden kitap..?

Kitap okumak için nedenlere ihtiyaç yoktur bence. Çünkü başlı başına kitap okumak bir ihtiyaçtır. Önüme serilene hazır görseller dışında zihnimi canlı tutan bir ihtiyaç. Sadece benim yönlendirebileceğim bir görsel zenginlik ve yaşamadığım hayatlara ortak olmaktır kitap.

Dilara Aybike Halıcı Merhabalar.:) yayın hayatınızda başarılar diliyorum öncelikle.

İleride fantastik dışında bir tür daha yazmayı düşünüyor musunuz? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Merhaba Dilara Hanım, aslında daha güncel bir hikâye var elimde. Ama onu çıkartmayı düşünmüyorum.  Fantastik hikâyelerde kendimi daha rahat hissediyorum.

Zehra Tekcan Ersoy Merhaba! Sorum: Çoğu kitap okurunda, yerli yazarlarımıza karşı bir ön yargı var hele de konu fantastikse bu ön yargı hat safhada. Ben her türden okurum ama en sevdiğim tür fantastiktir ve ciddi anlamda bu konuda yerli yazarlar yazmıyor ya da yazmaya cesaret etmiyorlar çoğunlukla sanıyorum ki bu ön yargıdan çekiniyor çoğu yazar. Bir çok yerli fantastik eser kıyıda köşede kalıyor. Üzülerek söylüyorum ben de bir zamana kadar onlardan biriydim ama bir süredir takip ettiğim bazı sayfalar ve alışverişlerimi yaptığım sitelerden çok güzel eserler kaleme alan Türk yazarları keşfetme şansı buldum. Kitaplarını okuduğum, aynı zamanda tanışma şansına eriştiğim Türk yazarlar da bu fikrimi değiştirdi. Türk fantastik eserlere ön yargılı bakan okurlara ne gibi bir mesaj vermek istersiniz? Yazarlığa başlarken beni kimse tanımaz, fantastik yazıyorum ön yargı olur, kitabım okumaz gibi tereddütleriniz oldu mu? Aynı zamanda yazar olmak isteyenlere, ya da yeteneği olan ama kitap çıkarma cesaretini kendinden bulamayan insanlara kendi tecrübelerinizden yola çıkarak önerileriniz var mi? Anladığım kadarıyla kitabınız bilim kurgu temelli, fantastik bir aşk öyküsü. Bu üçlüyü bir araya getirmek nereden aklınıza geldi? Karakterleri oluştururken olayları mı aşkı mı ağırlıkta tuttunuz ya da ikisinin dengede olmasından mı yanasınızdır kitaplarda? Kitaplarınızı yazarken belli bir karakter üzerinden mi anlatımı tercih ediyorsunuz genelde? Kitabınızın üçleme olduğunu biliyoruz neden üçleme, seri yazmanın zorlukları ve kolayları nelerdir? Etkilendiğiniz yazarlar var mı kitaplarınızı kaleme alırken? Daha çok duygulara mı diyaloglara mı ağırlık verirsiniz kitaplarınızda? Teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum…

 

Öncelikle fantastik türde yazan yerli yazarların kitaplarını almadan önce oluşan ön yargı, beni en çok üzen taraf! Sadece bilmeden kendimiz geri çekmemiz çok kötü ve genellikle böyle oluyor. Ben tam anlamıyla; iyi miyim..! kötü müyüm..! onu bile bilmiyorum. Ama ne olursa olsun kendimi geliştirmek istiyorum.

Kitabımı çıkarma esnasında bir tereddüt oldu ama bu beni caydırmadı. En azından şansımı denemek istedim. Hayat bu! Ne getireceğini kimse bilemez…

Bende bu yolda yeniyim. Daha bilmediğim çok şey var. Ama kitap çıkarmak isteyipte cesaret bulamayan kişilere önce cesaretini kıran sebebin ne olduğunu iyi bir şekilde analiz etmelerini tavsiye edebilirim. Sorunun ne olduğunu öğrenirlerse ilerlemesi daha kolay olabilir…

Kitapta aşk, macera, bilim-kurgu, fantastik… Kısacası beni heyecanlandıran bütün unsurları harmanlamaya ve dengede tutmaya çalıştım…

Tek bir karakter üzerinden anlatmayı seviyorum. Daha çok duygulara inebiliyorum ve daha esrarengiz oluyor. Satırlarda ki ve olaylardaki giz saklı kalıyor. Merak uyandırıyor…

Seri yazmanın bir zorluğu yok. Tabii eğer konunun hâkimiysen! Ne yazacağını ve kurgunun seni nereye götüreceğini biliyorsan… Ben seri olmasını istedim çünkü bir kitap anlatmak istediklerime yetmiyordu.

Neriman Kaşık Kitaplarınıza nasıl isim koyuyorsunuz?

Bu ilk kitabım henüz. Tamamen kendiliğinden gelişti. Saatlerce oturup kitabımın ismi ne olsun diye kafa yormadım açıkçası.

Aleyna Acar Merhaba, neden fantastik bir türde yazmayı tercih ettiniz? Her yazarın çekincesi vardır. Bu tür zor bir türdür. Hayal gücünün sınırlarını zorlamak gerekir ve kitabın tutulması konusunda çekinceler vardır. Malum Türkler genelde gerçek ya da yaşanması muhtemel olayları okumayı daha çok sever neden bu kadar zor bir tür seçtiniz? Kitabın kapağı ile adı arasında nasıl bir bağlantı var yoksa birbirinden bağımsızlar mı? Bu söyleşi adına hem İlknur Uğur’a hem de Birazoku’ya teşekkürler.

Merhaba Aleyna Hanım. Aslında dediğim gibi ben ilk başlarda yazarken bu kitabı çıkarmak gibi bir düşüncem oluşmamıştı.  Bu nedenle çekincem de yoktu. İçimden geldiği gibi yazıyordum. Ama hep yazdıklarımı insanlara sunmak, okutmak istiyordum. İçten içe bu istek beni ele aldı. Tam o esnada bir endişem başladı. Genel olarak fantastik dediğim zaman bile o nasıl bir şey diyorlardı. Anlatmak zorunda kalıyordum. Ama risk almak gerekiyordu. Bende aldım. Bütün sonuçlara kendimi hazırladım. Bir psikolojik yapılanmaya girdim diyelim.

Kitabın kapağı ile adı arasında tek bağlantı yansıma olması. Ben size teşekkür ederim. Beni yalnız bırakmadığınız için.

Maruf Dokuzlar Merhaba,ben de fantastik türden hoşlanan genç bir okuyucuyum.Sorularda gördüğüm kadarıyla okurlar bu alanda yabancı yazarlara yöneliyorlar.Peki siz yazmaya başlamadan önceleri ne tür tercih ediyordunuz?Bu alanda bir eksiklik gördüğünüz için mi yoksa sevdiğiniz bir tür olduğu için mi fantastik türde yazdınız ilk kitabınızı?Teşekkürler..

Merhaba Maruf Bey, okumak için ağırlıklı fantastik türleri ve polisiye ağırlıklı kitaplar okuyorum. Güncel hikâyeleri de severim…

Bu türü sevdiğim için yazdım. Çünkü değişik ve farklı olan her şeyi sevmişimdi.

Gazi Çalışkan Genelde türk yazarların batılı yazarlar gibi uçuk kaçık kitapları pek yok..sizce biz türkler mi daha gerçekçiyiz yoksa batılı yazarlar mı çok hayalperest…?

Genel okuyucu kitlelerin ağırlıklı olarak güncel hikâyelere yönelmesi de etkili olabilir. Ya da daha gerçekçi yazmaktan hoşlanıyorlar da olabilir. Başkalarının yaptıklarıyla düşündükleri de farklı olabilir. Sonuçta arz ve talep önemlidir. O yüzden kesin bir şey söylemek imkânsız. Ama yavaş yavaş bence Türk edebiyatın da bir hareketlenme var. Tabi bu durumda Türk okuyuculara büyük iş düşüyor. Bu yolda en büyük destekçimiz sizlersiniz.

Meryem Yıldız Merhaba,bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerin hayal gücümüzü oldukça genişlettiğini düşünüyorum,çocuklarımızın izlediği çizgifilmlerin bile yarısından çoğu fantastik kurgu.Gelişmek iyi güzel de.. bu fantastik dünyanın insani duyguları yıprattığını düşünüyorum.Peki siz bu konuda ne söylersiniz?Teşekkürler..

Merhaba Meryem Hanım, öncelikle şunu diyebilirim ki bazı insanlar izledikleri filmlerin ya da okudukları kitapların etkisinde kalabiliyorlar. Ama bunu saplantıya dönüştürmemekte fayda var. Yani pokemon izleyen çocuğun kendini pokemon sanması ve kendini camdan atması gibi haberleri çok duyuyoruz. Elbette çeşitlilik olacak, elbette farklılığı tadacağız ama her şey önce bizde bitiyor. Yani değişmesi ve etkilenmesi mümkün bir bünyenin ilham kaynağı her şey olabilir. Bunu engelleyemeyiz.

Ceren Yücel Merhaba,İlknur hanım öncelikle kitabınızı severek okuduğumu söyleyebilirim.Konu olarak beğendim.Yalnız kitabınızda yazım hatalarına cok takıldım.Kitabınızda bircok yerde yazım hataları kitaba adapte olmamı engelledi diyebilirim. bu sizden kaynaklanan bi durum mu yoksa yayınevinden mi?Bir de ilk yazım deneyiniz mi? bunları merak ediyorum.Tsk ediyor basarılarınızın devamını diliyorum.

Merhaba Ceren Hanım, öncelikle konu olarak kitabımı beğenmenize sevindim. Yazım hatalarına gelirsek bunun açıklamasını yapacak olan en iyi kişiler yayınevi yönetimidir. Çünkü eser en son onların ellerinden geçiyor.

Neden diye sorarsanız; siz iyi ya da kötü bir eser çıkarırsınız ve bunu güvenebileceğiniz kişilere teslim edersiniz. Ben de öyle yaptım. Güvendiğim kişilere eserimi teslim ettim. Teslim ettiğim süreçten sonra ki evre tamamen yayınevimin çıkaracağı profesyonel çalışmayla alakalıdır. Daha iyi şekilde karşınıza çıkmak tabii ki isterdim. Çünkü ben kurduğum kurguma ve kitabıma gönül verdim. Güveniyorum.

 

Pınar Şentürk Beğendiğiniz yerli ve yabancı yazarlar kimler?

J.K. Rowling’in hayal gücüne hayranım…

Pınar Şentürk Roman dışında yazdıklarınız var mı? Şiir, deneme vs.?

Deneme tarzı yazılarım var. Onlarda zaten Birazoku-kalemimdenbirazoku ekinde yayınlanıyor.

Pınar Şentürk Kitaptaki karakterlerinizden gerçek hayatta esinlendikleriniz var mı?

Esinlendiklerim oldu. Ama ufak detaylar üzerinde zenginleştirdim.

Pınar Şentürk Bir yazar olarak Türkiye’deki okuma oranı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben okuma oranlarının düşük olduğunu düşünmüyorum. Yani en azından kitap satışlarına göre karar verilmemesi taraftarıyım. Çünkü yeri geldiği zaman bir kitabı 5 kişinin okuduğunu biliyorum.

Pınar Şentürk Kitabınız yayınlanırken satış kaygınız oluştu mu hiç?

Sadece kitabım herkese ulaşamazsa… Fikrinden dolayı bir kaygım oluşmuştu. Satış biraz soğuk bir kelime gibi geliyor. Gönül işi bu, satıştan çok insanlara ulaşabilmek önemli benim için…

Pınar Şentürk Yayınlama aşamasında zorluklar yaşadınız mı hiç?

Evet yaşadım.

Pınar Şentürk Yazdıklarınızı ilk okuttuğunuz kişi kim olur?

Yakın arkadaşlarım olan Ajda,  Ayşegül ve kardeşim Binnur Uğur.

Pınar Şentürk Yazım sürecine nasıl başladınız?

Aniden, birden bire gelişen bir süreç! Günlerce nasıl başlayacağım diye düşünmedim.

Pınar Şentürk Kitabınızı yazım aşamasında ya da yazdıktan sonra olumsuz eleştiriler aldınız mı?

Evet aldım. Ama bu olumsuz eleştiri hiç bir zaman kurguyla alakalı olmadı.

Pınar Şentürk Okurlarınızdan aldığınız en güzel yorum hangisiydi?

Biraz politik bir cevap gibi gelecek ama hepsi çok güzel yorumlardı. Çünkü hepsi ayrı bir düşüncenin meyvesiydi. Çünkü hepsi ayrı ayrı farklıydı.

Pınar Şentürk Yabancı yazarlar ortak kitap çalışmaları yapıyorlar. Siz böyle bir projeye dahil olsanız hangi yazarlarla yazmak isterdiniz? Yerli ya da yabancı.

Sadece böyle bir çalışma yapmış olalım diye yapmam. Ancak sosyal projeler gibi anlamlı ve bir amaca hizmet edecekse pekâlâ kabulümdür. Bu vesile ile kiminle yaptığımın bir önemi yoktur.

Pınar Şentürk İlham aldığınız şeyler ya da kişiler nelerdir/kimlerdir?

Her şey aslında! Çok saçma şeylerden aklıma güzel ve farklı fikirler gelebiliyor. A’dan Z’ye her şey benim ilham kaynağım.

Pınar Şentürk Meşgul olduğunuz bir durumda aklınıza bir fikir gelse unutmamak için ne yaparsınız?

Hemen not alırım.

Pınar Şentürk Yansıma kitabının ortaya çıkış sürecinde esin kaynağınız ne oldu?

Bilim, doğa, mistik hikâyeler. Kısacası her şey esin kaynağım.

Pınar Şentürk Kitabın ismi içerikten mi yoksa sizden bir şeyler yansıtmasında mı çıktı?

Tamamen içerikle alakalı aslında…

Pınar Şentürk Yazdıklarınızı yayınlamanız için sizi ilk teşvik eden kimdi?

Kitabımı okuyan arkadaşlarım beni teşvik ettiler.

Pınar Şentürk Daha fazla okuyucuya ulaşmak için ileride yapacağınız projeler var mı? Varsa birkaç örnek verebilir misiniz?

Sonuçlanmadan bu tür olasılıkları sıralamak etik olmayabilir. Zamanı geldiği zaman Facebook-Yansıma sayfasında muhakkak duyurulacaktır.

Pınar Şentürk Bazı insanlar yazarken moda girmek ister. Müzik dinlemek, sessiz ortam ya da güneşli günler. Sizin böyle olmazsa olmazlarınız var mı? Yoksa her daim yazabilenlerden misiniz?

Yağmurlu ve kapalı yani depresif bir hava beni motive ediyor. O tür havalarda yazmaktan büyük zevk alıyorum. Müzik olmalı. Özellikle hareketli bir bölüm yazmam gerektiğinde müziğin ruhuma eşlik etmesini istiyorum. Daha verimli olduğuma inanıyorum. Ama bunlar olmasa da yazarım. Yazdım da!

Pınar Şentürk İnternette yazılan amatör hikayeleri takip eder misiniz? Çok beğendiğiniz bir yazar olunca yardımcı olmayı düşünür müsünüz?

Takip ederim. Neden olmasın. Elimden gelen yardımı yapmaktan büyük zevk duyarım.

Pınar Şentürk Kitabınız henüz okuyan şanslılardan değilim ama yorumlardan gördüğüm kadarıyla Korel çok sevilen bir karakter. Korel’in yazım sürecinde, okuduklarınız, gördükleriniz ya da hayal gücünüzden hangisi etkili oldu?

Hayal gücüm etkili oldu diyebilirim. Yazmadan önce gözlerimi kapatırım ve o bölümde neler yaşaması gerekiyor, bir film sahnesi gibi zihnimde oynatırım. Hareketleri ve ifadeleri beni cezbetti. Okuyanları da!

Pınar Şentürk Yazmak sizin için ne ifade ediyor diye sorsam bir cümle ile anlatır mısınız? (Haftasonu sorularıma çalıştım, şimdiden cevaplar için teşekkür ederim :D)

Yaşamak. Asıl yalnız bırakmadığınız için ben teşekkür ederim.

Sümeyye Irmak kitabınız için denebilecek bir şey yok bir arkadaşım vasıtasıyla okudum ve merak edip araştırmıştım sizi.hatırladığım kadarıyla resim çalışmaları yapmıştınız kitap yazmaya başlamanızda artık resimden sıkılmış olmanızın bir etkisi olabilr mi yoksa resim çalışmalarına da devam ediyor musunuz? resim mi yazarlık mı desem tercih yapabilr misiniz ? ve karakterler sizin dünyanızın neresinde? şimdiden teşekkürler :)

Denebilecek bir şey yok derken iyi anlamda mı dediniz? J Resim çizmekten sıkılmadım. Hala çiziyorum. İkisi çok farklı aslından, resim göze, yazmaksa düşüncelere dalış gibi. Dünyaları iki farklı şekilde ifade edebilme biçimi gibi!

Sinem Aksoy Merhaba İlknur Hanım.Yansıma kitabınızın ismini ve namını şu son günlerde gittikçe daha çok duymaya başladım.Kitabınızın ilgi çekici olduğu konusunda bu kadar insan yanılamaz değil mi? :) Size sormak istediğim soru şu; Yazarken neler hissediyorsunuz? Yani karakterlerinizle iç içe olup onlarla bütünleşerek mi yazıyorsunuz? Ben okuduğum bazı romanlardaki karakterlerin kurmaca olduklarını bazen unutuyorum.Sanki her an onlarla karşılaşabilirmişim gibi hissediyorum.Size de böyle oluyor mu? Yarattığınız karakterlerin bazen gerçekten var olduğunu ve size yakın olduklarını düşünüyor musunuz?

Merhaba Sinem Hanım, siz öyle diyorsanız doğrudur. J Yazarken çok farklı hissediyorum kendimi. Farklı bir hayat yaratıyorum ve karakterler üzerinde o dünyada geziniyorum. Anlatılamaz bir deneyim. Ben yazarken karakterle bütünleşmekten yanayım. O zaman daha iyi anlayabiliyor ve ifade edebiliyorum. Karakterlerin var olduğunun ve özellikle yazarken hissetmek en doğrusu. Hayatımın bütününü alırsa kendimi yaşayamam. Ama yazarken var olduğuna inanmak durumundayım. Dediğim gibi bir başka okurun okurken o duyguyu hissetmesi aslında önemli olan.

Sinem Aksoy Ayrıca bize sizinle söyleşi yapabilme fırsatını tanıdığınız için hem size, hem de Birazoku’ya teşekkürlerimi sunmak istiyorum :)

Asıl ben çok teşekkür ederim hem beni hem de böyle güzel bir amaca hizmet eden sayfayı yalnız bırakmadığınız için.

Seda Baylam Kitabınızda en çok üzerine düştüğünüz yani özellikle “yansıttığınız” konu nedir İlknur Hanım? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Bilimin iyi kullanıldığı zaman güzel sonuçlar getirebileceğini ama aynı zamanda kötülüklerin hiç bir zaman eksik olmayacağını… Bunun akabinde ne olunursa olunsun mücadeleyi bırakmamak gerektiğini anlatmaya çalıştım. Aşk ile de süsledim.,

***

Beni sorularıyla onurlandıran sizlere ve bu fırsatı veren Birazoku ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

                                                                                                                           İLKNUR UĞUR

Bunu paylaş

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
Bu yazı Söyleşi / Röportaj kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

birazoku hakkında

Kitabevlerinde dikkatinizi çeken kitapların sayfalarını karıştırarak, arka kapak yazısını okuyarak, yeterli gelmediyse ilk bir kaç sayfasına gözatarak, o kitabı almaya karar veririz. Birazoku.com sitesinde de kitapların ilk sayfalarından biraz okuyabilir, satın almadan önce fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çeşitli satın alma kanallarına erişebilir, kitapla ilgili hızlı arama bağlantılarına tıklayarak internetteki diğer kaynakları bulabilirsiniz. Okuduğunuz ve beğendiğiniz kitaplar hakkında yorum yapabilir ve diğer yorumları okuyabilirsiniz. Birazoku.com, toplumun okuma bilinci konusunda katkı sağlayabileceğini düşünerek heyecanlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>