Nasreddin_Hoca

İMAMLAR DİKKAT!

Bekir Develi, oğlunu alır ve ilk kez Cuma Namazı’na götürür. Oğlu da her çocuk gibi camiyi bir eğlence yeri olarak görür ve keşfetme macerasıyla, gider gitmez ortalığı talan eder. Baba endişeli, huzursuz; fakat elinden bir şey gelmez. Çünkü çocuğunu henüz ilk getirişidir. Namaz kılmaya devam ederlerken çocuk hala tepinmekte, koşuşturmakta insanların ne yaptığı çokta umurunda olmadan yaramazlıklarına devam etmektedir.

Nihayet namaz sona ermiş, baba derin bir nefes almistir. Tam da o sırada imam efendi seslenir çocuğa; 

-Şşşt sen! 

Baba korkmuştur, “Eyvah!” der, “Yakalandık.” Çocuk Hoca’ya yaklaşırken o, evladını çok azarlayıp bağırmaması için dualar ededurur içinden. Neticede çocuğun ilk kez camiye gelişidir ve o an nasıl karşılanırsa, yaptıklarına ne tepki verilirse, kayıt edecek beynine ve bu tepki belki de onun hayatı boyunca camiye gitmekten korkmasına hatta ibadet yapmaktan soğumasına kadar varan sonuçlar doğuracak. 

Çocuk Hocanın yanına gider ürkerek başı önde. Hoca sorar; 

-Adın ne senin? 

-Güven efendim.

-Güven, sen bu camide şimdiye kadar gördüğüm en hızlı koşan çocuktun, Aferin sana! Al bakalım sana benden bir gofret… 

Hocanın bu tutumu, hem babayı hem de ilk kez bir ibadethaneye giden küçük çocuğu memnun eder. 

Öyle ya, Ne demişti Sevgili Cem Karaca, 

“İMAM TARAFINDAN CAMİDEN KOVULDUĞUMDA 7 YAŞINDAYDIM. TEKRAR GERİ DÖNMEM 70 YILIMI ALDI.” 

Bütün İmamlara Sevgiler…

Bunu paylaş

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Email

İMAMLAR DİKKAT!” üzerine 4 düşünce

 1. Meryem Sunna

  Sadece bu konuda değil her konuda çocuğa nasıl davrandığımız çok önemli. Bu yüzden çok güzel bir noktaya çok da güzel bir şekilde değinmişsiniz.

  Yanıtla
  1. sevi_A Yazar

   Kesinlikle Meryem Hanım. Çocuklarımız belli bir yaşa geldiğinde bilinç altlarının korku dolu olaylarla dolup taşmaması adına yetişkinler ellerinden geleni yapmalı.

   Yanıtla
 2. Meryem Sunna

  Evet, aynen öyle. Aklımızdan çıkarmamız gereken tek şey şu: Biz bir heykeltıraş isek çocuklar elimizde birer mermerdir ki her hareketimiz iyi kötü onlara şekil verir. Bu yüzden çocuktur anlamaz demeyi değil hareketlerimizi düşünerek yapmayı seçmeliyiz.
  Ayrıca alanım sebebiyle olsa gerek ben bu konuda gevezeleşiyorum hemen :) Yazı da tam kilit noktadan vurunca kendimce düşüncelerimi söylemeden edemedim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>