Hayat!

Pazar’ın Ertesi

Teşekkürler

Öncelikle tüm sevgili okurlarıma yani tüm arkadaşlarıma,canlarıma;

İlk yazımdan gösterdiğiniz ilgi,tebrik ve güzel dileklerinizden dolayı teşekkür ediyorum.Beni çok mutlu ettiniz.Eleştirilerde oldu tabiî ki ama bunların olumlu yönden karşılık bulacağına sizlere söz veriyorum,iyi bir hafta olması dileğimle…
***

Tiyatrolar devlet tekelinden çıkartılıp özelleştirilsin isteniyor,ve bu hemen olsun isteniyor.Bu karar bence de doğru fakat şöyle bir durum var ki devlet bunun altyapısını oluşturdu mu?Ünlü aktör Haluk Bilginer aylar önce meslektaşlarına:Karar verin; ‘Sanatçı mısın,yoksa memur kalmak mı istiyorsun?’ diye seslenmişti.Galiba usta haklı,ama devlet tiyatro konusunda desteğini esirgememeli.Çünkü tiyatro kültürünün bir türlü gelişmediği ülkemizde özelleştirmeler için daha çok erken olduğunu düşünüyorum.

***
 Fazıl Say Türkiye’yi terk et!Lütfen bunu hemen yap.Yap ki kıymetini anlasınlar.

Bir insan düşünün ki ülkesi için güzel şeyler düşünsün.Bir insan düşünün ki sanat anlamında o ülkenin adını güzel şekilde duyursun.Bir insan düşünün ki sanatçı gibi sanatçı.

Ve bazı sanatçı tipli insanlar onu kendince haklı eleştirilerinden ötürü dışlasın ve ülkeden gitmek istemesine neden olsun,anketler düzenlesin.Her başarılı sanatçılarımız gibi onu da elinizden kaybedelim emi..Sonra da ah vah diyerek öldükten sonra onu analım olur mu?Nazım Hikmet,Yılmaz Güney,Ahmet Kaya ve niceleri.Hep o sığ görüşleriniz,hep o başarıyı hazmedememeniz ve o içten pazarlıklı karakteriniz,kıskançlığınız yüzünden gitmediler mi bu ülkeden.Ne oldu peki?Kocaman bir ahhh ve arkasından ölüm yıldönümünde düzenlenen sitemli anma törenleri.Yazık!

***

Bir futbol muhabbetidir aldı başını gidiyor.Hangi mekana gitsem,nerede otursam,başka sorunumuz yokmuş gibi,çok önemliymiş gibi  hararetli futbol tartışmalar yaşanıyor:

“-Siz şikecisiniz,

-sizde zamanında bizim rakibimize teşvik primi verdiniz,

-ee bizde sizi 6-0 yenmiştik!,

-sus şikeci seni,

-sen sus lan! benle böyle konuşamazsın!..diye giden abes sözler.

Önce takımlarına edilen hakaretler ve ardından takımlarını unutulup birbirlerine edilen hakaretler.Sanırım insanlar bu şekilde uyutuladursun birileri işi götürüyor zaten,sessizce.

Tabiki futbolda konuşacaksın fakat biz bunu bile beceremiyoruz.Burada bile bir ırkçılık bir düşmanlık aldı başını gidiyor.Malesef bunu bile beceremiyoruz.

***

58.madde sessiz sedasız değiştirildi ve sonra bir yaygaradır koptu.Maddeler “… uygulanabilir”, “Ağır ihlal hallerinde…” şeklinde değiştirildi.Ya kendinizi çok akıllı zannediyorsunuz ya da bu halkı çok geri zekalı zannediyorsunuz.Günü kurtarmaya yönelik yaptığınız değişiklikler yüzünden bugün bu haldeyiz.Eee ne olacak şimdi.Futbol daha bir kaosa sürükleniyor,hayırlı olsun.Ama yazıklar olsun!Koskoca hukukçulara sahipsiniz ve siz sadece suçluyu nasıl kurtarırım derdine düştünüz.Yazıklar olsun!

***

HUZUR YAHU!

Sherlock Holmes! Filmden sonra kitabı Türkçeye çevrildi ve bende sevgililer gününde kendime hediye olarak aldım.Kısmet o kadar çok kitap vardı ki ancak okuyabildim.Şunu söyleyebilirim ki şu an her olaya bakış açım değişti.Farklı bakış açısı ve tümdengelim stili ile muhakkak okunması gereken bir kitap,izlenmesi gereken bir film.

***

Bu aralar The Civil Wars sezonunu açtım The Civil Wars iki kez Grammy’e aday olmuş, şarkıcı ve söz yazarı Joy Williams ve John Paul White ikilisi harikalar yaratıyor adeta.Dinlediğimde ayrı bir mutluluk duyuyorum.Salt gitarın sesi,Amerikan folk müziği stilleri ile çok sevileceğini düşünüyorum.20 Year ve Forget Me Not aklımda kalanlar şarkıları.Hepsi dinlenesi.

***

Baharın neşesi İstanbul’u sardı sarmaladı.Gülhane’den Sarayburnu’na doğru güzel bir yürüyüş ve köşebaşındaki amcadan çekirdek alıp boğazı izleme keyfi,huzur yahu!:)

Emrah YAYLA 06.05.2012

Bunu paylaş

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>