Kategori arşivi: Siyasi/Politik

Kürtler onlar için bir teferruattır!

Kim için mi?

Lafı hiç eğip bükmeden söyleyelim!

Elbette MHP ve onun Genel Başkanı Devlet Bahçeli için!

CHP’nin bile beklenmedik bir refleksle hükümete sunduğu, ‘Terörün sonlandırılması ve Kürtlerin mağduriyetlerinin giderilmesi’ gibi önemli bir öneri paketi karşısında kılları bile kıpırdamadı.

Aksine pakete destek vermeyeceklerini ve bunun kendileri için yok hükmünde olduğunu da ilan ettiler.

Onların nazarında, Kürtlerin hiç bir sorunu yok ve memleketteki Kürtler güllük gülistanlık içinde bir hayat yaşıyor.

Hatta bir adım daha ileri gidip, şunu dahi söyleyebiliyorlar ‘memlekette Kürt yoktur ve bu bayrak altında yaşayan herkes Türk’tür’

Hoş MHP gibi milliyetçi bir yapıdan aksini beklemekte zaten hata olur.

Onların nazarında, memleketin huzursuzluğa sürüklenmesindeki en büyük etken Kürtlerdir ve bu yüzden varlıkları sorgulanmalıdır.

Sorgulamalıdırlar ki, kendi varlık nedenlerini koruyabilsin ve hep var olmaya devam edebilsinler.

Hatta ‘aman Kürtler yaşamasın’ a kadar gider onların derdi.

Çünkü ‘en iyi Kürt ölü Kürt’tür ‘ onlar için. Bu yüzden PKK’nın varlığı bu damar için ayrı bir öneme sahiptir.

Kürtler, Türkiye’de yaşayan tüm etnik kökene ait kimliklerle barış içinde yaşadıkça, onlar kaybolacak ve siyaset arenasından silinip gidecekler.

Yani; Milliyetçi damara göre, ‘Kürtler tarafından memlekete bulaşan huzursuzluk’ giderilirse, varlık nedenleri ortadan kalkacak ve aşırı uç milliyetçilikleri sönük kalacak.

Korku ve endişe biraz da bundandır.

Bu yüzden milliyetçi akıma gönül veren seçmenler, oylarını verecek bir sebep bulamayacağından, MHP’yi siyaset arenasından alaşağı edebilecek ve başta Oktay Vural olmak üzere önde gelen bazı isimler, her fırsatta mecliste sergiledikleri ‘mutfak siyasetini’ yapamayacaklar.

Ne yazık ki Kürtlerin yaşam hakları karşısında, onların siyasi yaşam hakları daha değerlidir.

Pragmatik reel politikada Kürtlerin Oy’ları söz konusu olduğunda, ana unsurdan sayılırken, hak ve talepleri söz konusu olduğunda ‘kirli bilinçalti’larla geri plana itilerek basit ve önemsiz bir teferruat olarak görülebilmektedirler.

Ancak bu dar düşünce, zaman algısı karsısında hızla çürüyor ve tek taraflı yaşam çabası yerini, daha özgürlükçü, daha insani ve daha barışçıl bir zemine bırakıyor.